Sivil Polis Nasıl Olunur?

Sivil Polis Nasıl Olunur araması günden güne daha çok kişi tarafından aratılmaya devam ediyor. Pek çok kişinin çocukluk yıllarından itibaren hayalleri olan polislik mesleği her ne kadar revaçta olsa da spesifik olarak sivil polislik hakkında da vatandaşlar tarafından sıkı bir şekilde araştırmalar yapılmaktadır. Ancak gerek sosyal medya platformlarında gerekse arama motorlarında sivil polislik görevine ilişkin pek çok yanlış bilgi bulunmaktadır. Bu durum ise vatandaşların kafalarında soru işaretleri yaratmaktadır. Peki; sivil polis olmak için ne yapmak gerekmektedir?

İlginizi Çekebilir: Avukat Nasıl Olunur?

Üniversite sınavı için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Pek çok genç vatandaş ise bu dönemlerde gelecekte yapacakları mesleği seçmek için araştırmalar yapıyor. Ülkemizin en gözde mesleklerinden biri ise polislik olarak ön plana çıkıyor. Pek çok kişinin ilgi duyduğu ve icra etmek istediği polislik mesleği ise kendi içinde çeşitli alanlara ayrılıyor. Polislik görevi çatısı altında bulunan pek çok alan dikkat çekiyor olsa da özellikle sivil polislik pek çok kişi tarafından talep görüyor. Çok sayıda kişi ise sivil polis olma yolları için araştırmalar yapıyor.

Sivil polis olmak isteyen vatandaşların bilmesi gereken ilk ve en önemli kural sivil polis olarak çalışmak için ilk olarak polis olunması gerektiğidir. Polislikte meslek hayatına başlayacak olan vatandşlar direkt olarak sivil polis olarak göreve başlayamamaktadır. İlk olarak polis olunması ve daha sonrasında ise sivil polisliğe geçiş yapılması gerekmektedir.

Mesleğe başlamadan önce ise polis olmak isteyen vatandaşların lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin tamamlanması sonrasında polislik sınavını kazanmaları gerekmektedir.

Sivil Polis Yaş Sınırı da polislik yaş sınırı kadar aratılmaktadır. Ancak bu iki soru için verilecek cevap aynıdır. Sivil polis olmak isteyen vatandaşların mesleğe başlangıç yaşları, işe alım tarihi itibarıyla 30 yaşın altında olmak durumundadır. 30 yaşını geçmiş olan kişiler polislik mesleğine giriş yapamazlar. Alt sınır olarak ise bireyin reşit olma yaşı olan 18 yaş sınırı konulmuştur. 18 ila 30 yaş arasındaki vatandaşlar, ilgili sınavları kazanmaları durumunda polislik görevine başlayabilmektedirler.

Sivil Polis Olma Şartları bu alana yönelmek için vatandaşların karşılamaları gereken özellik ve gereklilikleri açık bir şekilde belirtmektedir. Devlet çatısı altında çalışılacak olunması sebebiyle ise şartlar özel sektöre göre daha sıkı bir şekilde gözetilmektedir ve adayların aşağıda yer alan şartların tamamını karşılamaları istenmektedir. İlgili şartlar ise şu şekildedir;

Bu şartları karşılayan vatandaşlar ilgili polislik sınavını da kazanmaları durumunda polislik görevine başlayabileceklerdir.

Ayrıca polislik mesleğine başlamış olan kişilerin sivil polis olarak atanmak için lisans ya da lisansüstü eğitim sonrasında polislik sınavı ile mesleğe giriş yapmış olmaları gerekmektedir. Atama talep etmek için ise gerekli olan süre 3 yıl olarak belirlenmiştir. Meslek hayatında 3 yılı dolduran polisler atama talep edebilmektedirler.

Sivil Polis Kıyafetleri, Kıyafet Yönetmeliği gibi detaylar için ise direkt olaak emniyetin hazırlamış olduğu yönetmelik geçerlidir. Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliği’nin İkinci Kısım, Birinci Bölüm, Madde 5-M’ye göre sivil polisler için kıyafet açıklaması şu şekilde yapılmıştır;

“Sivil elbise ile çalışanlar, mülki idare amiri tarafından mevsim veya görev gereği başka türlü giyime izin verilen haller dışında, elbise ve gömlek giymiş ve kravat takmış olarak görevde bulunmak zorundadırlar. Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar ise kapalı, temiz ve boyalı olmalıdır.”

İşbu mevuzata bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sivil Polis Nasıl Olunur?

Sivil Polis Maaşları da yıl sonunda asgari ücret, devlet memuru maaşları ve emkli aylıklarına gelen zamlar sonrasında artış götermiştir. Sivil polis olarak çalışmak isteyen çok sayıda kişi ise bu meslekten aylık kazançlarının kaç TL olacağını merak etmekte ve arama motorlarında bu konuyu sıklıkla aratmaktadırlar.

Sivil polis nasıl olunur sorusundan sonra akıllara ilk gelen soru sivil polis ne kadar ücret alır sorusu olmaktadır. 2022 yılının sonu itibarıyla 2023 polis maaşlarına da zam uygulaması yapılmıştır ve Şubat ayı itibarıyla sivil polis maaşları 13 bin 250 TL ila, 13 bin 950 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Sivil polis nasıl olunur sorusunun cevabını merak eden ve arama motorlarında sıklıkla aratan vatandaşlar için gerekllikler, koşul ve şartların yanı sıra maaş olanakları bu yazımızda belirtildiği gibidir.

Diğer mesleklere ilişkin yazılarımıza, güncel haberlere ve daha fazlasına ulaşmak isteyenler, bu bağlantı üzerinden sitemizde yer alan diğer içeriklere kolaylıkla ulaşabilmektedirler.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
100.YILI BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLAYACAK

100.YILI BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLAYACAK

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri: Filistin halkı yalnız değildir

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri: Filistin halkı yalnız değildir