Suryapı mağdurları isyan etti!

2014 yılında Antalya’da AKP’li belediye başkanı Menderes Türel döneminde başlayan inşaat tamamlanmadığı için mağdur olanlar geçtiğimiz haftanın ardından dün de ikinci eylemlerini yaptı.

EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM

100 bin kişilik nüfusu ağırlamayı hedefleyen inşaat proje yıllarca yapılan reklamlarla, Antalya’nın merkezinde tramvay yoluna yakın ve merkeze ulaşımının kolay olmasıyla tanıtıldı. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak lanse edilen proje Suryapı’ya teslim edildi.

SOKAKTA KALDIK

Menderes Türel döneminde 24 aylık sözleşme yaparak projeye dahil olan mahalle sakinleri opsiyonun 12 ay olacağına dair imza attı. Ancak mahalleliler aradan 7 yıl geçmesine rağmen hala evlerinin teslim edilmemesinden dert yanıyor. Süreç içinde belediyenin CHP’ye geçmesinden dolayı projenin yavaşladığı iddia edilirken, kimi hak sahipleri ise “AKP bizi bu projeyi yavaşlatarak terbiye etmek istiyor. Bizim bir günahımız yok. Evlerimizi istiyoruz. Sokakta kaldık” diyor.

MAĞDURLAR ÇARESİZ

Kentsel dönüşümün yaşandığı alanlar Antalya’nın Kepez ve Santral mahallelerini kapsıyor. Yaklaşık 6 bin gecekonduyu ilgilendiren bu kentsel dönüşüm için “tarihin en büyük kentsel dönüşüm projesi” olarak biliniyor.

Suryapı mağdurlarından Hatice Kaya, “Bizi o dönem zor evlerimizden çıkardılar. Mahallede yeterli çoğunluğu sağlayan firma kentsel dönüşüm projesinin yetkisini alınca geriye kalan ailelere resmen terör estirdi. Evlerimizden zorla çıkarmakla tehdit ettiler. 2014’te imzalanan projeleri 2016 yılında teslim etmeyi garanti ettiler. Sözleşmede elde olmayan nedenler ile projenin 12 ay daha uzayacak olma ihtimali vardı. Eyvallah buna da tamam dedik. Ama aradan 7 yıl geçti hala birçok eve çivi dahi çakılmadı. Hem zorla evlerimizden ettiler hem de çoğumuzu evsiz bıraktılar ” dedi. 

Mağdurların durumu ile ilgili konuşan Kepez Mahalle Muhtarı Yusuf Küçükkaya “İnsanlar mağdur. Sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor. Mağdurların bir kısmı sorunun 2014’te başladığını ve eski belediye başkanıyla ilgisi olduğunu söylüyor. Kimisi de belediye değişince kasten yavaşlatıldığını ifade ediyor. Sorunun kaynağı her ne ise bu sorun acilen çözülmeli. İnsanlar evsiz ve mağdur. 7 yıldır çeşitli mahallelerde yaşamaya çalışıyorlar ve evlerine yerleşmeyi bekliyorlar. Azıcık hızlansa inşaat belki biz de umut bulacağız ama inanın çok yavaş ilerliyor” diye konuştu.

ACİL ÇÖZÜM BEKLİYOR

Firmanın herhangi bir açıklama yapmaması ve sorun yaşayan insanları muhatap almamasına dikkat çeken Muhtar Yusuf Küçükkaya, “Hani azıcık iş yapsalar, biraz umut bulacağız ama yok. Kendi firmalarında ordu gibi işçiler, çalışıyor tıkır tıkır. Ama halkın mağdur edildiği bloklara bakınca üç dört kişi göstermelik çalışıyor gibi duruyor. Hani sorsan orada da çalışıyoruz demek için. 2023 Haziran ayında teslim edilecek diyorlar. Evet isteseler yetişir ama hiç umut yok. Böyle giderse değil 2023, 7 yıl daha sürer. Buna yetkililerin acilen çözüm bulması gerekiyor.” dedi. 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Antalya’da yerel eşitlik eylem planı hazırlığı

Kılıçdaroğlu’nun kardeş acısı