TÜİK’i uyardı

 Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, yayınladığı yazılı açıklamada şu bilgilere yer verdi:TÜİK İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre 136 bin kişi azalarak 3 milyon 541 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,3 puanlık azalış ile yüzde 10,3 seviyesinde gerçekleşti.

 ÇARPITILIYOR

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre değişim göstermeyerek %20,4 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde %16,3, kadınlarda ise %27,9 olarak belirlendi.

Çarpıtılmış ve manipüle edilmiş şekilde veri açıklamayı alışkanlık haline getiren TÜİK’in işsizlik rakamları da yurttaşların gerçekleri öğrenmemesi için çaba göstermektedir.

 İŞSİZLİK RAKAMLARI

İşsizlik rakamlarının belirlenmesinden kullanılan yöntemler bugün birçok ülke tarafından terk edilerek çağ dışı bırakılmıştır. İş aramaktan vazgeçenler, açık öğretim fakültelerinde eğitim alarak iş arayanlar, altı aydan az süredir işsizlikle mücadele edenler gibi birçok kişi işsizlik rakamlarına dâhil edilmemektedir.  Gerçekten işsiz olan bütün kişiler istatistiğe dâhil edildiğinde açıklanan işsizlik oranının kat kat üstünde çıkacaktır. TÜİK’in başta enflasyon olmak üzere açıkladığı bütün istatistiklerde AKP hükümetine hizmet etmeyi acilen bırakarak, yurttaşların gerçek oranları öğrenmesine imkân sağlamalıdır. “

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Krediye erişim krizi büyüyor

TÜİK açıkladı: İçme sütü ve peynir üretiminde düşüş