Turgut Aydın Kimdir?

Turgut Aydın Kimdir?

A101 market zincirinin ve daha pek çok markanın sahibi olan Turgut Aydın kimdir? Sorusunun cevabını yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz. 

A101, 28 Mart 2008 tarihinde kurulmuş ve şu anda Türkiye’nin 81 ilinde şubeleri bulunan bir market zinciridir. Neredeyse her mahallede bulunan bu zincir marketin sahibi olan Turgut Aydın hakkında, özellikle de özel hayatı ve servetiyle ilgili araştırmalar insanlar tarafından sık sık yapılıyor. Gelin, Turgut Aydın kimdir? Sorusunu detayları ile beraber inceleyelim. 

Yazımızın devamından; Turgut Aydın kimdir? Kaç yaşında? Aslen nereli? Serveti ne kadar? Nelerin sahibi? Gibi soruların ve daha fazlasının cevabına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. İşte, A101 in sahibi Turgut Aydın kimdir? Sorusunun cevabı… 

İlginizi Çekebilir: Ali Kınık Kimdir?

Turgut Aydın kimdir? Başarılı iş insanı Turgut Aydın, 1943 yılında Trabzon’un Maçka ilçesindeki küçük bir köyde dünyaya gelmiştir. 15 yaşında iken, İstanbul’a gelen Turgut Aydın, Sultanhamam’da bir tornacı atölyesinde çırak olarak iş hayatına başlamıştır. İşini öğrendikten sonra 1967 yılında kendi atölyesini açan başarılı iş insanı Turgut Aydın, havlu askısı ve kapı kolu imalatı yapmaya başlamıştır. Turgut Aydın, ürettiği bu ürünleri Anadolu’da aktif bir şekilde pazarlayarak işletmesini büyütmüştür. Turgut Aydın’ın çalıştığı kesimin manifatura ve perde grubunda yer almasından dolayı, küçük de olsa perde toptancılığı yapmaya başlamıştır. 

Turgut Aydın, Türkiye’nin ilklerinden olan “EVORE” ve “DEKORA” markalarını ülkemizde pazarlamıştır. Ancak, fabrikanın verdiği ön ödemeleri karşılamakta zorlanınca başarılı iş insanı Turgut Aydın birtakım sorunlar yaşamıştır. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için, batmakta olan “Örtel” isimli bir fabrikayı müteşebbis ortakları ile 1986 yılında satın alarak kendi alacağını tahsil eden Turgut Aydın, bunun yanında diğer alacaklıların borçlarını ödeyerek fabrikayı ayakta tutmuştur. Bu süreç Turgut Aydın’ı başarılı bir sanayici haline getirmiştir. 

Başarılı iş insanı Turgut Aydın, pek çok ticari ve sanayi şirketi kurmuştur. En çok bilinen kuruluşu olan Aydın Örme’yi 1991 yılında tekstil sektöründe kurmuştur. 1988 yılında ise Bursa’da bulunan Toros Tekstil Apre Boya A.Ş.’yi satın almıştır. 7 yıl boyunca tesisin çalışanlarını ve karını arttıran Turgut Aydın, daha sonra bu şirketi ortağına devretmiştir. 

Turgut Aydın, 15 Haziran 1976 yılında 4 Yahudi ve 1 Ermeni ortaklarıyla birlikte DOMEKS DÖŞEME MEFRUŞAT KADIFE SAN AŞ şirketini kurmuştur. Başarılı iş insanı Turgut Aydın, 1980’li yıllarda döşemelik kadife fabrikası kurmuştur ve 1983 tarihinde bir fabrika daha satın almıştır. Turgut Aydın, Domeks adını koruyarak 1980’li yılların sonunda ortaklarından ayrılmıştır ve son ortağından da 1993 yılında ayrılmıştır. 1991 yılında Aydın Örme San. Tic. AŞ’yi Sangazi’de kuran Turgut Aydın’ın oğlu Ahmet Yaşar Aydın, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden tekstil mühendisliği diploması aldı ve şirketin yönetiminde yer almıştır. Turgut Aydın, tesislerini entegre bir lokasyonda toplamıştır ve 2002 – 2003 yıllarında İstanbul’dan Sakarya Akyazı’ya taşınmıştır. 80.000 m2 kapalı alanı olan Akyazı’daki fabrikada 540 insan iş sahibi olmuştur. 

2008 yılında, Turgut Aydın, holding şirketi olan Turgut Aydın Holding’i kurmuştur. Holding, Aydın Orme San. Tic. AŞ ve Domeks A.Ş. gibi tekstil şirketlerinin yanı sıra Memonal Sağlık Grubu, A101 marketleri, Adapark inşaat şirketi, English Home ev tekstili mağazaları zinciri ve Pizza Lazza gibi firmaların da sahibidir. 

2000 yılında faaliyete geçen Memorial Sağlık Grubu’nun çoğunluk hissesi Turgut Aydın ve ailesine aittir. Kalan hisseler ise İngiliz ve Katar fonları tarafından eşit şekilde paylaşılmıştır. 2006 yılında Memorial Hastanesi’nin tüm hisselerini satın alan başarılı iş insanı Turgut Aydın grubun tamamına sahip olmuştur. 2008 yılında English Home Mağazacılık şirketini kurarak, ev tekstil perakendesinde lider konuma ulaştı ve Türkiye’de 280, yurt dışında 75 mağaza açıldı. Turgut Aydın, 2009 yılında A101’i satın alarak Türkiye’nin 81 ilinde ve 800’den fazla ilçesinde binlerce mağazada hizmet veren bir şirket haline geldi. A101 market zincirinin ülkemizde 6.300’den fazla mağazası bulunuyor. 2014 yılında Turgut Aydın Holding’in Auto şirketindeki payı yaklaşık olarak %78’e yükselmiştir. 

Turgut Aydın’ın şirketlerinde 2015 yılı sonu itibariyle 36 bin kişi istihdam edilmişti. Turgut Aydın evlidir ve Ahmet Yaşar Aydın (d. 1967) ve Ayhan Aydın (d. 1970) adında iki oğlu vardır. Turgut Aydın kızı ise Aydan Aydın’dır. Oğlu Ahmet Yaşar Aydın, Ahmet Nazif Zorlu’nun damadıdır. 

Turgut Aydın kimdir? Sorusunu merak edilen başlıklar altında yazımızın devamında adım adım inceledik. 

Turgut Aydın kaç yaşında? Sorusu insanların en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Tam olarak doğum tarihi bilinmeyen başarılı iş insanı Turgut Aydın, 1943 senesinde dünyaya gelmiştir ve içinde bulunduğumuz 2023 senesi itibari ile 80 yaşındadır. 

Turgut Aydın aslen nereli? Trabzon’da dünyaya gelen başarılı iş insanı Turgut Aydın doğma büyüme Trabzon Maçkalıdır. 

Turgut Aydın nelerin sahibi? Sorusu arama motorlarında en çok araştırılan sorulardan bir tanesi olmuştur. Turgut Aydın Holding bünyesinde English Home, Aydın Örme, A101 zincir marketleri, Pizza Lazza, Memorial Sağlık Grubu ve Saloon Burger gibi şirketler yer alıyor. Buna ek olarak Turgut Aydın, 1996 yılında kurulan Bank Asya’nın kurucu ortakları arasında da yer almıştı. 

English Home un sahibi kim? English Home, ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren bir kuruluştur ve 1992 yılında kurulmuştur. 2009 yılından bu yana ise Turgut Aydın Holding tarafından yönetiliyor. 

Turgut Aydın fetö’cü mü? 2016 yılında FETÖ/PDY terör örgütüne maddi destek sağladığı iddiası ile A101 market zincirine yönelik operasyon düzenlendi ve Turgut Aydın gözaltına alındı. Gözaltı işlemi, 16 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşti ve başarılı iş insanı Turgut Aydın, Trabzon’un Maçka ilçesindeki evinde yakalandı. 19 Ağustos 2016 tarihinde savcılık sorgusunun ardından Turgut Aydın serbest bırakıldı. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Kentsel dönüşüme giren binanın giriş katında ölü bulundu

Kentsel dönüşüme giren binanın giriş katında ölü bulundu

İsrail: Türkiye'yi acil terk edin!

İsrail: Türkiye’yi acil terk edin!