TURİZMCİLER ANTALYA TURİZM FUARI’NDA BULUŞTU

TURİZMCİLER ANTALYA TURİZM FUARI'NDA BULUŞTU

Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Fatih Kabadayı, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu ve GMT Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral söz aldı.

ATF23’ün ev sahibi, GMT Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral konuşmasında, Antalya Turizm Fuarı’nın gelişimine dikkat çekti. Meral, “Antalya Turizm Fuarı sadece Türkiye’nin değil Akdeniz’in en verimli turizm fuarı. Şampiyonlar Ligi gibi olan katılımcı listemiz bunun bir ispatı. 2019 yılına kadar böyle bir şey yapılamamış. Neredeyse 40 yıllık turizm tarihinden bahsediyorum. Şimdi birlikte yapıyoruz ve fark yaratıyoruz. Hızla büyüyoruz. Yakın hedefimiz dünyayı Türk turizm profesyonelinin ayağına getirebilmek. İleri hedefimiz ise Türk turizmcisinin bu çözümcü yaklaşımını dünyanın farklı yerlerine de taşımak. Buralarda da Türk turizmi öncelikli çözümler üretmek, aynı zamanda dünya turizmiyle ilgili fikirler de üretebildiğimizi tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Çünkü bu bir memleket meselesi” ifadelerini kullandı.

MERAL: CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINI ATF’DE KUTLUYOR OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ

Meral, “ATF 2019 yılında 3 bin 500 metrekare alanda 55 katılımcıyla başladı. Pandemiyi atlattı, dünyada pandemi sürecinde inat eden belki de tek fuar olduk. Bugün 25 bin metrekarede 300 stant ve 600’ün üzerinde turizm markasıyla Akdeniz’in ve Türkiye’nin en verimli fuarı olmaktan gurur duyuyoruz” dedi. Selçuk Meral, Cumhuriyetimizin 100. Yılını ATF’de kutluyor olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Renklerimizden ve logomuzdan da anlayabileceğiniz üzere turizmin bizim için bir memleket meselesi olduğunu vurgulamak isterim. Bu doğrultuda Cumhuriyetimizin 100. yılını burada kutluyor olmak da bize mutluluk veriyor.  Bu memleket meselesi için, her bir turizm neferi gibi biz de her gün, her dakika çalışıyoruz. Türk turizm profesyonellerinin her şeyi başarabileceğine inanıyorum” diye konuştu.

KABADAYI: DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN TURİZM PROFESYONELLERİNİ BULUŞTURAN NEZİH BİR PLATFORM

Meral’den sonra kürsüye gelen ATSO Başkan Yardımcısı Fatih Kabadayı, “Turizmin başkenti Antalya’ya yakışan bu fuarda sizinle olmaktan mutluluk duyuyorum. Turizm, ülke ekonomilerinde oldukça önemli bir rol oynuyor. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi verilerine göre, 2022 yılında seyahat ve turizm sektörlerinin küresel gayrisafi yurt dışı ve yurt içi hasıla katkısı yüzde 7 buçuktur. Küresel çapta yarattığı istihdam ise, 20 milyondur. Pandemiden sonra rekor yıl sayılan 2019 yılı rakamlarına henüz ulaşmamış olsak da belirgin bir toparlanma aşikardır.  Türkiye’nin de bu toparlanmada en fazla fayda sağlayan ülkelerin başında geldiğini Dünya Turim Örgütü verilerine bakınca görüyoruz. Gelirlerde ilk 10 ülke olmamız ve en çok seyahat edilen ilk 4 ülke olmamız hepimiz için gururdu. Kişi başı geliri artırmak için katma değer yaratma konusunda da daha fazla çalışmamız gerektiği aşikardır. Sağlam bir vizyon ve kararlılıkla 5. kez dünyanın dört bir yanından turizm profesyonellerinin ve paydaşlarının böylesine nezih bir platformda buluşturan tüm ekibi kutluyorum” diyerek fuarın tüm katılımcılar için başarılı geçmesini diledi.

KAVALOĞLU: BU FUAR BİZLERİN GÖZ BEBEĞİ

AKTOB Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, “5’incisini düzenlemeyi başardığımız ATF’ye hoş geldiniz” diyerek sözlerine başladı. Kavaloğlu, “AKTOB ve TUROFED olarak Antalya’da özellikle zor dönemde düzenlenmeyi başarmış olan bu fuarın bizlerin göz bebeği olduğunu vurgulamak isterim. Psikolojik olarak zor durumda olduğumuz pandemide bile bu fuarı düzenleyen Selçuk Meral ve ekibini tebrik ediyorum. Bu fuarın 5’incisinin düzenlenmesinin yanında bu kadar büyümesi, bizim için çok değerli. ATF’nin tüm katılımcılar için başarılı ve çok güzel geçmesini diliyorum” dedi.

BAĞLIKAYA: HER TURİZMCİ BİR BARIŞ ELÇİSİ

TURSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Türkiye’nin dünyadaki en önemli marka destinasyonlarından biri olan Antalya’da bu yıl 5’incisini düzenlediğimiz ATF’de olmaktan mutluluk duyuyoruz. Öncelikle yakın coğrafyamızda, Gazze’de yaşanan insanlık dramının bir an önce sona ermesini, gözyaşlarının durmasını temenni ediyorum. 3 gün sonra Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Tüm dünyaya örnek olan bir bağımsızlık mücadelesi vererek Cumhuriyet gibi çok anlamlı bir değeri bizlere armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurucu meclisimizin tüm üyelerini rahmetle anıyorum. Dünya turizmi hızla büyürken sektör temsilcileri olarak her birimiz, ülkemizin bu büyümeden daha fazla pay alması için çalışıyoruz. Atatürk’ün, ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz’ sözlerini kendimize ilke edindik. Bu emaneti en iyi şekilde taşımak ve aktarmak için ekonomik açıdan gelişmemiz büyük önem taşıyor.  Dünya ile rekabet gücümüzün en yüksek olduğu sektör turizmdir. Bu başarı sektör temsilcilerimizin özveriyle çalışması sonucudur. Bu başarıda katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. ATF bu başarının artarak devam etmesi bakımından önemli bir misyonu üstleniyor. Turizm, farklı dil, din ve ırktan insanların birbirini tanımasına olanak sağlayan yapısıyla dünya barışı için önemlidir. Bu yönüyle her turizmci bir barış elçisi sorumluluğu da üstlenmektedir.  Ülkemiz son 40 yılda, felaketin her türlüsü bu coğrafyada başımıza geldi. Turizm barış ve huzur işidir. Bu nedenle çok basit olaylardan, kırılır ve küçülür. Bir ferdi olmaktan gurur duyduğum turizm camiası bu olanlara karşı türk turizmini değil geriletmek, her durumda Atamızın dediği gibi şeraitte ileriye taşımıştır. Turizm ülkemizin zeytin ağacıdır. Biz turizmciler her durumda ülke ekonomimize katkı sağlamaya devam ediyoruz. Dünya turizmindeki amansız rekabette durmaksızın çalışacağız. Bu düşüncelerle Antalya Turizm Fuarı’nın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

GÜRBÜZ: PLANLI, KURALLI, KİMLİKLİ KENT ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz de ATF’nin, Antalya ve ülke turizminin tanıtımı açısından önemli bir vizyon üstlendiğini belirterek, “Sektör bileşenlerinin doğrudan iletişim kurmasını sağlayan bu fuarın gerçekleşmesinde rolü olan başta Selçuk Maral’e teşekkür ediyorum. Antalyamız turizmin başkenti olması nedeniyle turizm çeşitliliğinin arttırılması, turizmin 12 aya yayılması, dijital turizmin yaygınlaşmasıyla sürdürülebilirlikten söz edebiliriz. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimize gelen ziyaretçilerimizin sağlıklı bir kentte olma hazzını yaşayabilmesi için altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla tarihi ve  doğal zenginliklerimizi koruyarak; planlı, kurallı, kimlikli kent çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında yarınlara daha yaşanabilir bir Antalya bırakmak adına değer katan herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

VALİ ŞAHİN: SİZDEN RİCAM, SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR FAALİYET YÜRÜTELİM

Antalya Valisi Hulusi Şahin, “ATF’nin başarılı geçmesini diliyorum. TÜRSAB başkanımız çok değerli bir şey söyledi, ‘Turizm bir zeytin dalıdır’ dedi. Turizmin ve ticaretin olduğu yerlerde önyargılar kırılır, barışın tohumları ekilir. Daha huzurlu bir dünya için turizm faaliyetleri çok değerlidir. Ben bu penceren de bu fuarın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Sadece 5 yıldır yapılıyor olmasına da çok şaşırdım, çok kıymetli Selçuk Meral de bunun açıklamasını yaptı. Turizm sadece acente ve otel bağlantısı değil, çok geniş bir operasyon. Bu aktörleri bir araya getirmek çok avantajlı olur. Çok dinamik bir sektör, yeni trendleri görmek açısından da bu fuarlarımız çok kıymetli. Bu fuarın Antalya da olması da çok kıymetli. Antalya; şehir olarak çok güzel, turizm olarak, tarih, kültür, tarım, gastronomi şehri diyebiliriz. Sadece deniz değil bu şehirde her turizm faaliyeti yürütülebilir. Biz bugün buradayız. Sizden ricam, sürdürülebilir bir faaliyet yürütelim. Sadece denizden, kumdan ibaret olan turizm bizi artık tatmin etmiyor. Antalya’nın dağları, ovaları var. Çok köklü bir türkmen yörük kültürü var, bunları keşfedelim ve turizm faaliyetlerimizin içine monte edelim” dedi.

ATAOĞLU: ALTERNATİF TURİZM MODELLERİNİN HEPSİNE SAHIP OLAN BİR KKTC

K.K.T.C. Turizm, Kültür, Gençlik, ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, sözlerine “Nice 100 yıllara” diyerek başladı. Ataoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “ATF aracılıyla tekrar sizinle beraber olurken Cumhuriyetimizin ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlıyoruz. K.K.T.C yıllardır maruz bırakıldığı, siyasi, ekonomik ve insani alanlardaki izolasyonlara rağmen dünyayla bütünleşti. Firuz Bağlıkaya’nın söylediği ve Sayın Valimin de dokunduğu gibi, zeytin dalı misali hareket ettiğimizi belirtiyorum. Dünyanın 4 bir tarafından insanların tercihi haline gelmiş, her geçen gün daha güçlü bir ülke olduğunu belirtmek isterim. K.K.T.C filminde az önce izledik. Yılın 300 gününü dilediğiniz şekilde geçirebildiğiniz bir K.K.T.C’den bahsediyoruz 300 gün değil, 12 ayı da dilediğiniz şekilde geçirebilirsiniz. Yaşamak, dokunmakla, fark edeceğiniz eşsiz güzelliklere sahip olan bir K.K.T.C’den bahsediyoruz. Ülke turizminin çeşitlendirilmesiyle ilgili alternatif turizm modellerinin hepsine sahip olan bir KKTC’den bahsediyoruz. Kış turizmi ile, gelen turisti 2 hafta konaklama süresi içerisinde,  bir hafta ülkeyi gezdiriyoruz. Tüm esnafla ve ülkeyle iç içe bir model oluşturuyoruz, kalan bir haftada da serbest bırakıp kendi ilgi alanlarına yönelik gezmelerini sağlıyoruz. Eski havalimanından 6 kat daha büyük bir havalimanımızın açılmış olması ülke turizmine oldukça önem katmıştır. Yatak kapasitemizin artırılmasıyla ilgili girişimler yapıyoruz. Kayıtlı yatak sayısına baktığımızda, villa turizminin de bir o kadar yatağa sahip olduğunu gördük. Onların da kayıt altına alınmasıyla, ülkemizdeki yatak sayısının artırılmasıyla ilgili çalışmaları sürdürüyoruz.  THY ile yaptığımız çalışmalar sonucu, operatörlerin yapacakları tanıtım neticesinde daha fazla turistin ülkemize geleceğini bekliyoruz.

“ZENGİN VE FARKLI KONSEPTLERİ İÇEREN BİR FUAR”

“Üç girişimci kardeşimizin girişimi ülkemize gelecek olan turistlerin, daha uygun rakamlarda, daha geniş alanlardan, farklı destinasyonlardan gelmesini sağlayacaktır. Hem girişimci kardeşlerime hem de THY iş birliğine teşekkür ediyorum.

Bu fuarın yeni iş birlikleri kurma ve mevcut ilişkilerin güçlenmesiyle ilgili olanak tanıması hepimiz için oldukça önemli. Giriş sırasında bütün dostları gördüm, onlar kadar ben de mutlu oldum. Bu ikili ilişkilerin önümüzdeki süreçte artmasını temenni ediyorum. Fuarımızda yapılacak görüşmelerin daha ileri boyuta taşınmasını diliyorum. Bugünkü fuarın ne kadar zengin olduğunu farklı ülkelerin ve farklı konseptlerin de içimizde olduğunu görmek şahsım adına mutluluk verici. Fuarın hepimize hayırlı olmasını diliyoruz.”

TURİZM ZİRVESİ GİBİ BİR FUAR

Türkiye’nin ve Akdeniz’in en verimli turizm fuarı olarak turizm dinamiklerini bir araya getiren ATF, önemli sözlerin söylendiği açılış konuşmalarıyla başladı. Antalya Turizm Fuarı bugün ve yarın; 5 ayrı sahnede hazırlanan paneller,  B2B görüşmeler ve çeşitli etkinliklerle turizm profesyonellerini ağırlayacak.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Ahşap ev yandı: 2 yaralı

Ahşap ev yandı: 2 yaralı

Batınilerin Yüce İmamı Kimdir?

Batınilerin Yüce İmamı Kimdir?