Dolar yeniden fırladı, 17 TL sınırını aştı

  Doları baskı altında tutmak için elinde yüksek miktarda döviz bulunduran firmalara getirilen kredi yasağının etkisi de sınırlı ve kısa süreli oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) döviz varlığı 15 milyonun üstünde olan şirketlerin TL krediye erişimini engelleyen kararının ardından bazı bankaların yeni kredileri geçici olarak durdurmasıyla 18 TL sınırından 16,40’lara kadar düşen dolar yeniden yükselişe geçti.

İstanbul serbest piyasada gram altın 983, çeyrek altın 1618 liradan satılıyor.

JP MORGAN ENFLASYON TAHMİNİNİ YÜKSELTTİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyonu yüzde 78.62 olarak açıklamış, enflasyon verileri son 24 yılın zirvesini görmüştü.

ABD merkezli yatırım bankası J.P. Morgan ise Türkiye için yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 49,5’ten yüzde 63,1’e yükseltti.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 14’de sabit tutarken, ABD ve Avrupa enflasyona karşı faizi artırma politikası izliyor.

BDDK’NİN KREDİ KARARI NEDİR?

BDDK elinde belirli bir orandan fazla döviz nakdi olan bağımsız denetime tabi şirketlerin bankalardan yeni TL kredi almasını engelleyen bir karar aldı. Karara göre, halihazırda nakdi döviz varlığı 15 milyon TL üzeri olan şirketler ise bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10’unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak.

Türkiye’de 2018’den bu yana liranın negatif reel getirisi başta olmak üzere pek çok sebepten dolayı bireylerin ve şirketlerin tasarrufları dövize kaymıştı. Öte yandan Merkez Bankası’nın enflasyonda görülen yükselişe rağmen politika faizini düşürmesi ve yüzde 70’i aşan enflasyona rağmen politika faizini yıl başından bu yana yüzde 14 seviyesinde koruması yatırımcıların TL’den uzaklaşmasına neden oldu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0
‘LIKE’ HIRSI  ÖLDÜRÜYOR

Antalya Haberleri: ‘LIKE’ HIRSI ÖLDÜRÜYOR

Merkez Bankası’ndan adım bekliyor