Merkez Bankası’ndan adım bekliyor

 Enflasyonun yükseliş trendini koruduğunu vurgulayan Başkan Çetin, Merkez Bankası’nın enflasyon beklentilerini çıpalayacak adımlar atmasının hayati önem taşıdığını belirtti.

 ATSO Başkanı Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

 “2022 Haziran ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de yüzde 4,95, Yİ-ÜFE’de yüzde 6,77olarak açıklanmıştır. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 78,62, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 138,31 olmuştur.

 EN YÜKSEK ARTIŞ DOĞALGAZDA, EN YÜKSEK DÜŞÜŞ TAZE SEBZEDE

 Bilindiği gibi, TÜİK geçen aydan itibaren mal ve hizmet kalemleri fiyatlarını ve bölgesel enflasyon verilerini paylaşmayı bırakmış, onun yerine grup bazında fiyat endekslerini yayınlama başlamıştır. Buna göre TÜFE’de Haziran ayında fiyatlarda en yüksek artış gösteren ürünler yüzde 24,80 ile doğalgaz, yüzde 24,55 ile alkollü içecekler, yüzde 21,88 akaryakıt ve motor yağları, en fazla düşüş gösteren ürünler ise yüzde 24,85 ile taze sebze, yüzde 4,18 ile yumurta, yüzde 3,42 ile veri işleme ekipmanları veya bilgisayar ve yüzde 3,02 ile taze meyve olmuştur.

 Sebze-meyve ve giyim gruplarının enflasyon artışını sınırlayıcı etki yaptığı, buna karşılık başta akaryakıt, elektrik ve gaz olmak üzere yüksek fiyat artışlarının Haziran ayında da devam ettiği görülmektedir.

 TÜİK VE İTO YILLIK ENFLASYONU GİYİM VE KONUT GRUBUNDA AYRIŞIYOR

 TÜİK’e göre yıllık enflasyon kirada yüzde 22, giyimde yüzde 26,9, kadın giyimindeyüzde 17, veri işleme ekipmanlarında yüzde 25,35 düzeyindedir. İstanbul Ticaret Odası tarafından 1960’lı yıllardan bu yana izlenen geçinme endeksi artışları TÜİK ile özellikle giyim ve konut grubu fiyatları kaynaklı olarak ayrışmaya başlamıştır.

 TÜFE VE Yİ-ÜFE MAKASI AÇILMAYA DEVAM EDİYOR

 Sanayi malları fiyat artışlarını yansıtan Yİ-ÜFE’nin aylık yüzde 6,77, yıllık yüzde 138,31 oranlarında artması maliyet enflasyonun da güçlü kaldığını ve ÜFE-TÜFE makasının açılmaya devam ettiğini göstermektedir. ÜFE’de aylık fiyat artışları akaryakıtta yüzde 25,ham petrol ve doğal gazda yüzde 11, yıllık fiyat artışı ham petrol ve doğal gazda yüzde 264 ve yüzde 297, sanayi elektriği ve gazında yüzde 369 düzeyindedir.

Yaz döneminde meyve ve sebze fiyatlarıyla mevsimsel düşüş yaşansa da enflasyonun yıl sonuna kadar yükseliş trendini koruyacağı görülmektedir. Aralık ayından itibaren baz etkisiyle düşüş beklenmesine rağmen döviz kuru ve küresel enerji fiyatlarının belirleyici olduğu açıktır. Temennimiz küresel resesyon endişesiyle başlayan emtia fiyatlarında gerilemenin devam etmesidir.

 ÜCRETLER ARTIRILMALI ANCAK İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜ DE DÜŞÜRÜLMELİ

 Hayat pahalılığı karşısında ücretlerde artışın zaruri hale geldiğini biliyoruz. Diğer taraftan asgari ücret artışının ücret-enflasyon kısır döngüsüne yol açmaması için istihdam üzerindeki vergi yükünü azaltacak yeni önlemler, özellikle işgücü maliyetleri yüksek olansektörlerde istihdam teşviklerinin artırılması da gereklidir.

Enflasyonla mücadelede en önemli konu olan beklentilerin çıpalanması artık hayati önem kazanmıştır. Merkez Bankamız ay sonunda açıklayacağı enflasyon raporunda gerçekçi tahmin ve öngörülerde bulunmalı, enflasyon beklentilerini çıpalayacak döviz kuru, faiz oranı, kredi arzı, temel girdi maliyetleri gibi göstergeleri tartışmaya açmalıdır.” 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Dolar yeniden fırladı, 17 TL sınırını aştı

Demre’de trafik kazası: 2 yaralı