Dudak Yemek Zararlı mı? Dudak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Dudak yemek dişlerle veya ileri seviyelerde el yardımıyla dudak içerisinin ve dudak kabuğunun soyulma işlemidir. Dudak yemenin sebepleri çok çeşitlidir. Bu çeşitli sebepler psikolojik ve fizyolojik olarak ikiye ayrılır. İstemli veya istemsiz olarak gerçekleşebilir. Dudak yemek hastalık mıdır ve dudak yemek psikolojik mi sorularının cevaplarını bulacağınız bu yazıda aynı zamanda dudak yemek zararlı mı ve dudak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır sorularının da cevabı yer alıyor. Dudak yemek yüzeysel yaraların yanı sıra derin yarıklara da sebep olabilir. Dudak yeme yarası nasıl geçer?

İlginizi çekebilir: Tırnak Etlerini Almak Zararlı mı?

Dudakları veya yanağın iç kısmını ısırma davranışının çocuk yaşlardan itibaren ortaya çıktığı uzmanlar tarafından belirtilen bilgilerden biridir. Oldukça sık rastlanabilen bir sorundur. Peki dudak yemenin sebepleri nelerdir? Genel olarak strese veya gergin durumlara bağlı olarak meydana gelebilir. Dudak yemek gergin ve stresli anlarda istemsiz bir şekilde de meydana gelebilir. Dudak yeme alışkanlığı sık sık tekrarlanırsa kuruma, çatlama veya derin yaralar oluşabilir. Oluşan bu yaralar dudağınızı hastalıklara açık hale getirebilir. Yani cildiniz enfeksiyonlar vücuda dudağınız yoluyla daha rahat bir şekilde girebilir. Aynı zamanda istenilen kozmetik ürünün kullanılamaması veya oluşan kötü görüntü dudak yemenin oluşturabileceği olası sonuçlardan bazılarıdır. Dudak yemek davranış bozukluğu seviyesine ulaşabilir. Davranış bozukluğuna dönüşen dudak yeme alışkanlığını terk edemeyen insan sayısı oldukça fazladır. Bu zararlı alışkanlığın çeşitli sebepleri vardır.

Çeşitli sebeplerle meydana gelebilen dudak yeme hastalığı insanların büyük çoğunluğunun yaşadığı bir sorundur. Peki dudak yemek hastalık mıdır? Susuzluk, ilaçlar, stres gibi sebeplerle ortaya çıkabilen bu rahatsızlık böbrek rahatsızlıklarının bir belirtisi olabilir. Böbrek hastalıklarından birine sahip olan bireyler genellikle dudak yeme alışkanlığına sahip olduğu için uzmanlar dudak yemenin böbrek rahatsızlıklarının belirtisi olabileceğini düşünmektedirler.

Dudak yumuşak hareket eden bir yapıdır. Yemek yeme, öpüşme, konuşma gibi çok çeşitli fonksiyonları sağlar. Birçok hayvan ve insanın ağzının görünen kısmına dudak denir. Bu yapının istemsiz veya istemli olarak yenmesinin çok fazla sebebi olabilmektedir. Bunlar, ilaçlar, böbrek rahatsızlıkları, susuzluk gibi fiziksel sorunlar olabileceği gibi psikolojik de olabilmektedir. Herhangi bir çene veya diş hastalığınız olmamasına rağmen istemsizce dudakların ısırılması ‘vücut odaklı tekrarlayan davranış’ olarak adlandırılır. Kısaca BFRB (Body-focused repetitive behavior) olarak da adlandırılır. Bu sorun tekrarlı olarak başta dudak olmak üzere cilde, saça veya tırnaklara zarar verilmesidir. BFRB rahatsızlığı olan bireyler kendilerini mental açıdan endişeli, panik, stresli, korkmuş veya gergin hissettiklerinde olumsuz durumla baş etme mekanizması olarak vücutlarına istemsiz şekilde zarar verebilirler. Bu eylemi istemli bir şekilde yapmaz ve hatta o an o eylemi gerçekleştirdiğinin farkında bile değildir.

Diş protezi kullanımı, mantar, çeşitli mineral ve vitaminlerin eksiliği, aşırı güneş ışığına maruz kalmak, bazı ilaçların kullanılması gibi çok çeşitli sebeplerle meydana gelebilen dudak kuruluğu dudağın daha sık yalanması veya kalkan dudak etlerinin koparılmasına sebep olabilir. KBB Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu istemli veya istemsiz gerçekleşebilen bu eylem çatlamalara ve yaralara sebep olabileceğini hatta kronikleşen durumlarda kanser gelişimine sebep olabileceğini belirtmiştir. Aynı şekilde Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar ağız kanserinin çok tehlikeli bir hastalık olduğunun ve yanak ve dudak ısırıklarının bu hastalığa zemin hazırlayabileceğinin altını çizmiştir. Bunların yanı sıra görüntü olarak da kötü bir etki yaratan dudak yeme alışkanlığı aynı zamanda istenilen kozmetik ürünlerin kullanımını da kısıtlayabilmektedir.

Dudak yeme alışkanlığı istemli veya istemsiz meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Her yaştan bireyde görülebilen bu alışkanlığın birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerin çokluğu gibi sonuçları da oldukça fazladır. Bunları sıralayacak olursak;

Dudak yeme yaralarının sebebi psikolojik de olsa fiziksel de olsa doktor muayenesinde yapılan tetkikler ve reçetelenen uygun kremlerin kullanımı her zaman daha sağlıklıdır. Fakat bazı insanlar bu kremler yerine evde bitkisel çözüm arayabilmekteler. Bazı insanlar tarafından denenmiş ve fayda sağlamış olan bazı bitkisel çözümlerden bazıları şunlardır:

Bireylerin dişleri veya ileri safhalarda elleriyle de dudağının içindeki deriyi veya dışındaki kabuğu soyma işlemine dudak yeme denir. Sebepleri fizyolojik ve psikolojik olarak iki kola ayrılır. Dudak kuruluğu bunu tetikleyen sebeplerin başında gelebilir. İstemli veya istemsiz gelişebilir. Peki dudak yemek nasıl bırakılır? İlk olarak psikolojik olarak kararlı olmanız gerekir. Kendinizi manevi anlamda dudak yemeyi bırakmaya ikna edin ve vücudunuzu şartlandırın. Bu düşünceyi sık sık tekrarlayın. Unutulması durumunda uyarıcı olarak alınabilecek önlemlerden biri kötü tadı olan ruj kullanılmasıdır. Bu kötü tat dudakların yendiğini hatırlatarak durulmasını sağlayabilir. Bunların yanı sıra yapabileceğiniz şeylerden biri bir uğraş bulmaktır. Dudak alışkanlığı genellikle can sıkıntısından veya boş durmaktayken oluşur. Bu nedenle bir uğraş bulmak beyni ve vücudu meşgul edeceği için dudak yemeye fırsatınız olmayabilir. Dudak yemenin psikolojik nedenlerinden en önemlisi strestir. Bu yüzden olabildiğince stresten uzak durulması dudak yenmesini azaltacaktır. Strese girilen durumlarda dudaklarınızı yememeyi aklınızdan çıkarmamaya çalışın. Ayrıca sakız çiğnemek de ağzı meşgul edebileceğinden dudak yemeyi en aza indirgeyebilir. Son olarak yapılacak olan nefes egzersizleri de etkili olabilmektedir. Dudakları yeme isteği geldiği zaman diyaframdan nefes alma egzersizleri hem stresten, kaygıdan uzaklaşmanızı sağlar hem de dudak yemenin önüne geçebilir. Nefes alma egzersizleri düzenli olarak yapılması dudak yeme alışkanlığını en aza indirger.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Çölyak Hastalığı Nedir? Çölyak Hastalığı Genetik mi?

Kulak Kiri Neden Olur? Kulak Temizliği Nasıl Yapılmalı?