Kemik Erimesi Neden Olur, Belirtileri Neler?

Kemik erimesi artık genç, yaşlı demeden birçok insanda meydana gelmektedir. Bol bol protein ve kalsiyum açısından zengin beslenerek bu durumun önüne geçebiliriz. Lakin tek başına bu yetersiz kalmaktadır. Buna ilaveten iyi bir doktor gözetiminde kemik erimesi tedavisi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Dudak Yemek Zararlı mı? Dudak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Vücudun büyümesini ve dinç kalmasını sağlayan bir mineral olan kalsiyum kemikte bulunur. Kemiğin dinç kalmasını sağlayan bu mineral kemik içerisinde azalırsa içerisindeki lifler gittikçe  boşluk olarak kemik erimesine dolayısıyla güçsüz kemiklere yol açar. Kemik erimesi hem yetişkin bireylerde  hem ergenlik döneminde olan  bireylerde görülebilir. Kadınlarda erkeklere göre görülme olasılığı ve yaş ilerledikçe görülme olasılığı daha yüksektir. Diğer adı osteoporoz olan kemik erimesinin birçok nedeni olduğu gibi birçok çözümüde vardır. Tespit edilmesi oldukça güç olan bu hastalığın bazı belirtileri vardır.

Kemik erimesi kemikleri oldukça güzsüz ve kırılgan yapacağından ciddi bir sorundur. Kemik erimesini önceden teşhis edip önlem almak çok önemli olup yeni sorunlara yelken açmaktan kurtulmanızı sağlar. Çünkü bu hastalık yeni sorunlara veya ciddi sonuçlara sebep olabilir. Bu sorunlardan olabildiğince uzaklaşmak için mümkün olduğunca hastalığı erken teşhis etmek, belirtilerini önceden fark edip kontrole gözükmekte fayda vardır. Fakat bu belirtilerin kemik erimesi olduğundan emin olmamalı ve hastalığın kesin teşhisi için doktora gözükmelisiniz.  Bu belirtiler şu şekilde görülebilir,

Bu gibi belirtilere sahipseniz doktora gözüküp önerdiği tedavi yöntemlerini yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde kemik erimesini yavaşlatabilir hatta durdurabilirsiniz. Kemik erimesinde bu gibi belirtiler pek belirgin olmamasından kaynaklı bu hastalık sinsi bir hastalık olup en belirgin belirtisi  çabuk kırılan veya çatlayan kemiklerdir.

Her yaşta görülebilen kemik erimesi belirtileri aynı olup bir sürü nedenden kaynaklanıyor olabilir. Genç yaşta kemik erimesi nedeni genel olarak hormonal, yetersiz beslenme düzeni, yetersiz hareket etme, çeşitli kemik erimesine neden olan ilaçlar olarak sıralanabilir. Genç yaşta kemik erimesi olabilir ve kemik erimesi belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Bu belirtiler sizde varsa yaşınız ne olursa olsun kemik erimesi olabilme ihtimaliniz vardır. Kesin olarak kemik erimesine sahip olup olmadığınızı öğrenmek için doktora görünmeniz gerekmektedir çünkü sinsi olarak bilinen kemik erimesi belirtileri net olarak gözükmeyebilir.

Kemik erimesinin her yaşta olabileceği gibi bazı yaştan kaynaklı nedenlerle de oluşabilir. Birçok sebepten ortaya çıkabilen bu hastalık genel olarak bazı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenler şunlar;

olabilir. Bu nedenler sizde varsa ve kemik erimesi belirtileriniz varsa kemik erimesi hastalığına sahip olma ihtimaliniz vardır. Doktora gözükerek kesin olarak emin olup olabildiğince erken tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Kemik erimesi oluşumunun birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bu nedenlerden bir tanesi bazı hareketsizlik durumlarına neden olan ilaçların kullanımı olabilir. Bu ilaçların uzun süreli kullanımı kemik erimesine sebep olabilir.

Kemik erimesinden muzdaripseniz doktora gözüküp size verdiği ilaçları kullanmanız kemik erimesini durdurabilir. Bunun yanında sıkça egzersiz ve kalsiyum alımıdır, D vitamini içeren besinler tüketmekte kemik erimesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Kemik erimesi olup olmadığından şüpheleniyor ve doktora gözükmek istiyorsanız fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde bu konu ile ilgili kendinizi kontrol ettirebilirsiniz.

Kemik erimenizin  var olduğundan emin olunduğunda ise doktor sizi uygun tedavi yöntemi yapılacak bölgeye yönlendirecektir. Bu tedavi kişiye özgüdür.

Kemik erimesi tedavisi eğer daha önce kırık oluşmamış ama kemik erimesinin ilerlemesinden şüpheleniliyor ise kemik erimesine önlem olarak koruyucu tedaviye başlanır. Düzenli egzersiz ve hastaya uygun ilaç ile kemik erimesi kaynaklı kemik kırılması sorununa önlem alınmış olur.

Kemik erimesi sizde başlamış ise fizik tedavi ve rehabilatasyon bölümlerindeki doktorunuza görünüp kemik erimesine sahip olup olmadığınızdan emin olmalısınız. Kemik erimesine sahip olduğunuzdan emin olduktan sonra doktorunuzun önerisiyle ilaçlı tedaviye başlanabilir.

Kemik erimesini önlemek veya kemik erimeniz varsa durdurmaya yardım amaçlı düzenli egzersiz yapmalı , düzenli kalsiyum ve d vitaminli besinler almalı, düzenli doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde kontrolden geçip kemik erimesi hastalığınız olduğundan emin olduktan sonra doktorunuz size uygun ilaçları ve uygun yaşam düzenini önerecektir.

Kemik erimesi belirtilerinden biri olan sırt ve bel ağrıları olabilir. Sırt ve bel ağrıları kemiklerin güçsüzleşerek eğilip bükülmesi sonucu sırt, kaburga, el bileği gibi yerlerde kırık veya çatlaktan ağrı meydana gelebilir. Fakat bu her zaman kemik erimesinden kaynaklandığı anlamına gelmez. Kemik ağrınız olup olmadığından emin olmak için fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde kontrolden geçmeniz gerekmektedir.

Kemik erimesi sonucu sırt, kaburga veya el bileğinde kemikler güçsüzleşerek kırılıp çatlayabilir. Bu kırıklar ameliyat yöntemiyle çıkarılabilir. Bu ameliyat olmadan önce doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Kemik erimesi aşısı kemiğe gerekli mineralleri aşılayarak kemiğin güçlenmesini sağlar. Bu aşıyı olmadan önce doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Grip Aşısı Nedir, Ne Zaman Olunur?

İnsülin Direnci Depresyona Neden Olabilir