Refika Birgül kimdir?

Refika Birgül kimdir?

Gerçek adı: Refika Birgül
Doğum tarihi: 19 Mayıs 1980
Doğum yeri: İstanbul
Boy: 1.68 cm
Kilo: 80 kg
Burcu: Boğa
Eğitim: Üniversite
İlişkisi: Bekar
Meslek: Aşçı, Yazar, Televizyon Sunucusu
İnstagram hesabı için tıklayın

Refika Birgül nereli? Kaç yaşında?

Refika Birgül kimdir, nereli, kaç yaşında, boyu, kilosu ve burcu, eşi kim, evli mi, kiminle evlendi, sevgilisi, çocukları var mı, hastalığı, kitapları, televizyon programları, ödülleri, oynadığı diziler, reklam filmleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri kim kimdir bölümümüzde sizlerle birlikte olacak.

Refika Birgül hayatı ve biyografisi

Refika Birgül Türk Şef Aşçı, Yazar, Psikolog ve aynı zamanda TV programı sunucusudur. Türk kahvesi yapımı ile mutfağa adımını attı. 2011 yılında en büyük çıkışını yaptı ve kendi markasını kurdu. Şimdilerde Televizyon ekranlarında Türk ve Dünya mutfağından lezzet tarifleri vermektedir.

Refika Birgül 19 Mayıs 1980 yılında İstanbul’da doktor bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi aslen Kıbrıslı ve babası Nevşehirli’dir. Refika Birgül eğitim hayatına İstanbul Yeşilköy Hamdullah Suphi Tanrıöver İlköğretim Okulu’nda başladı. Liseyi Robert Koleji’nde tamamladıktan sonra üniversite eğitimine Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde devam etti. Daha sonra yurtdışına çıktı ve Londra’da London Business School’da liderlik eğitimi aldı.

Mesleki kariyerine farklı alanlarda çalışarak başladı. Kariyerinin ilk durağı yönetmen, yapımcı ve senarist Yavuz Turgul’un sahibi olduğu Medina Turgul reklam ajansı oldu. Ardından İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın organizasyonlarında yer aladı. Bu süreci Özel Doğan Hastanesi’nde üst düzey yöneticilik ve genel müdürlük takip etti.

Refika Birgül Türk kahvesi ile Türkiye ve dünya mutfapına adım attı. En büyük çıkşını 2011 yılıda “Arçelik’le Mucize Lezzetler” isimli yemek programı ile yaptı. 30 yıldan daha fazla sürede kapalı olan Rum Mimar Simotas’ın eseri olan binayı atölyeye çevirmesi ile ödüller aldı. Başarıları ile birden fazla ödüle layık görülen ünlü şef Refika Birgül 2015 yılında NTV ekranlarında “Hızlı Tarifler” programı ile yer aldı. 2016 ve 2018 yıllarında iki farklı kanalda “Refika ile Öze Dönüş” programı ile izleyicisinin karşısına çıktı. 2020 yılıda ise “Refika Birgül ile Test Mutfağı” adlı TV programı ile sevenlerinin karşısına çıktı.

Refika Birgül Refikadan markasının kurucu ortağıdır. En sevdiği hayvan köpek. 2019 ve 2020 yıllarında İstanbul toplu taşıma araçlarında Metro ve Metrobüs ekranlarında Modyo TV’de pratik yemek tarifleri verdi. Günümüzde TV programları yapmaya,kendi markası olan Refikadan internet sitesi üzerinden online satış yapmaya ve Hürriyet Gazete’sinde yazmaya devam etmektedir.

Refika Birgül Ödülleri

 • 2015 Turizmin Geleceği Platformu “Yılın En İyi Yemek Programı”
 • 2013 Time Out İstanbul Yeme İçme Ödülleri – “En İyi TV Şefi”
 • 2011 Mucize Lezzetler; Anadolu Halk Mutfağı Derneği tarafından “En İyi Görsel Medya”
 • 2011 Boğaziçi Üniversitesi Gastronomi ve Degutasyon Kulübü – “En İyi Yemek Programı”

Refika Birgül kitapları

Refika Birgül kaleme aldığı kitaplar aşağıda güncel olarak yer almaktadır.

 • 2016 Fissler ile Düdüklü’nün Sihirleri
 • 2015 Refika’dan Hızlı Tarifler
 • 2014 Narlı Tarifler
 • 2013 Bulgurun Halleri
 • 2010 Refika’nin Mutfağı / Cooking New Istanbul Style

Refika Birgül hangi kanallarda program yaptı?

Refika Birgül hangi kanalda? Yeni yemek programı ve tüm kanallarda yayınlanmış TV programları aşağıda yer almaktadır.

 • 2020 Refika Birgül ile Test Mutfağı TV programı
 • 2018 Refika ile Öze Dönüş TV programı
 • 2016 Refika ile Öze Dönüş 24Kitchen Türkiye
 • 2015 NTV Hızlı Tarifler TV programı
 • 2011 Mucize Lezzetler TV programı

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Pınar Deniz kimdir?

Pınar Deniz kimdir?

Muhsine Şehnaz Kamiloğlu kimdir?

Muhsine Şehnaz Kamiloğlu kimdir?