Şebnem Korur Fincancı Kimdir?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı kimdir? Sorusuna bir cevap arıyorsanız, yazımızın devamını okuyarak Şebnem Korur Fincancı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütü operasyonlarında kimyasal silah kullandığını iddia ettiği için geçtiğimiz sene İstanbul’da tutuklanmıştı. Tutuklama kararının ardından ve ortaya attığı iddiadan dolayı Şebnem Korur Fincancı’nın hayatı merak konusu oldu. Sizde Şebnem Korur Fincancı kimdir? Sorusunu merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Yazımızın devamından; Şebnem Korur Fincancı kimdir aslen nerelidir? Kaç yaşında? Evli mi? Şebnem Korur Fincancı davası ne zaman görüldü? Ne ceza aldı? Gibi soruların ve daha fazlasının cevabına ulaşabilirsiniz. İşte, Şebnem Korur Fincancı hakkındaki detaylar… 

İlginizi Çekebilir: Ergun Mengi Kimdir?

Şebnem Korur Fincancı kimdir? Sorusuna kısaca şu şekilde cevap verilebilir: Tam adı Rasime Şebnem Korur Fincancı’dır. 1959 senesinde İstanbul / Kartal’da dünyaya gelen Şebnem Korur Fincancı, adli tıp uzmanı doktorudur. Ayrıca Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türk Ceza Hukuku Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneği’nin kurucu üyesidir. Şebnem Korur Fincancı, 1997 – 2007 seneleri arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmıştır. Bunlara ek olarak, Şebnem Korur Fincancı Türk Tabipleri Birliği’nin 2020 – 2022 ve 2022 – 2024 seneleri arasında Merkez Konseyi Başkanı’dır. 

Şebnem Korur Fincancı kimdir? Sorusunun detaylı yanıtı yazımızın devamında yer alıyor… 

Rasime Şebnem Korur Fincancı, Kadıköy Maarif Koleji’nde 1970 – 1977 seneleri arasında okumuştur. Daha sonrasında ise 1977 – 1983 seneleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okuyan Şebnem Korur Fincancı, ihtisasını 1985 – 1987 seneleri arasında Adli Tıp Uzmanlığı üzerine tamamlamıştır. 1990 senesinde Adli Tıp Doçenti olan Şebnem Korur Fincancı ayrıca 1987 – 1990 seneleri arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Klasik Arkeoloji lisans eğitimi aldı. Şebnem Korur Fincancı, İngilizce, Almanca ve Klasik Yunanca dillerini biliyor. 

Şebnem Korur Fincancı, 1992 senesinde Adli Tıp Uzmanları Derneği’nin kurucu üyesi oldu ve 1993 – 1996 seneleri arasında derneğin yönetim kurulu başkanlığını da üstlendi. 1996 – 1998 ve 2002 – 2006 seneleri arasında İstanbul Tabip Odası genel sekreterliği görevini yürüten Şebnem Korur Fincancı 1999 tarihinde Türkiye’nin ilk Adli Tıp Polikliniği’ni kurdu. 1997 – 2007 seneler arasında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yapan Şebnem Korur Fincancı, 2004 senesinde bu görevinden alındı. Fakat İdare Mahkemesi ve YÖK kararı ile 2005 senesinde bu görevine tekrar iade edildi. 1995 – 1996 ve 1998 – 2001 seneleri arasında Adli Tıp Kurumu’nda çeşitli görevlerde bulunan Şebnem Korur Fincancı 1996 senesinde Adli Tıp Kurumu I. İhtisas Kurulu Başkanlığı görevinden, 2001 yılında ise bu kurul üyeliğinden Danıştay kararı ile alındı. 2006 – 2008 seneleri arasında Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu üyesi olarak seçildi. 

Şebnem Korur Fincancı, 1996 senesinde Birleşmiş Milletler Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin görevlendirmesi ile Bosna-Hersek’in Kalesija bölgesindeki toplu mezarlardan çıkarılan cesetlerin otopsi ve teşhis çalışmalarında yer aldı. 1996 – 1999 seneleri arasında İstanbul Protokolü’nün hazırlanması çalışmalarına katkıda bulunan Şebnem Korur Fincancı, 2000 senesinde ‘Physicians for Human Rights’ kuruluşunun Güney Afrika’daki etkinliklerine, 2002 senesinde ise Dünya Sağlık Örgütü’nün kadına yönelik şiddet ile ilgili bir rehber hazırlığına katkı sağladı. 2006 – 2009 seneleri arasında ‘International Rehabilitation Council for Torture Victims’ (IRCT) kuruluşunda konsey üyeliği yapan Şebnem Korur Fincancı 2010 senesinde aynı kuruluşa ait ‘International Forensic Expert Group’ için adli tıp uzmanı olarak hizmet verdi. 2012 senesinde IRCT adına Bahreyn’e turist kılığında giderek, denizde boğulduğu iddia edilen bir gencin bedeninden doku örnekleri topladı ve Türkiye’ye getirdiği numuneleri inceleyerek gencin işkence ile öldürüldüğünü tespit etti. Bütün bunlara ek olarak Şebnem Korur Fincancı 2003 senesinden bu yana Evrensel gazetesi köşe yazarıdır. 

Şebnem Korur Fincancı kimdir? Sorusunu yazımızın devamında adım adım inceledik. 

Şebnem Korur Fincancı kaç yaşında? Sorusu sosyal medya kullanıcılarının araştırdığı sorulardan bir tanesidir. Tam olarak doğum tarihi bilinmeyen Şebnem Korur Fincancı, 1959 senesinde dünyaya gelmiştir ve içinde bulunduğumuz 2023 senesi itibari ile 64 yaşındadır. 

Şebnem Korur Fincancı aslen nereli? 1959 senesinde İstanbul’da doğan Şebnem Korur Fincancı’nın aslen nereli olduğu bilinmiyor. Şebnem Korur Fincancı hakkında arama motorlarında en sık araştırılan bir diğer soru ise “Şebnem Korur Fincancı kökeni ne?” sorusu da olmuştur. Ancak aslen nereli olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmayan Şebnem Korur Fincancı’nın kökeninin ne olduğu da ne yazık ki bilinmiyor. 

Buna ek olarak Şebnem Korur Fincancı’nın babası kimdir? Sorusu da bir o kadar merak edilse de ne yazık ki bu konu hakkında da herhangi bir bilgi bulunmuyor. Kesin ve güncel bilgiler geldiği takdirde yazımızı sizler için güncelleyeceğiz. 

Şebnem Korur Fincancı eşi kimdir? Sorusu da sosyal medya kullanıcılarının en fazla araştırıldığı konulardan bir diğeridir. Şebnem Korur Fincancı’nın eşinin kim olduğu bilinmese de Kardelen isminde bir kızı olduğu biliniyor. 

Şebnem Korur Fincancı’nın ödülleri şu şekilde sıralanabilir; 

Bu yazımızda “Şebnem Korur Fincancı kimdir?” sorusunu detaylı bir şekilde cevaplandırmaya çalıştık. Daha fazla içeriğe ulaşmak için sitemize göz atabilirsiniz. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Ergun Mengi Kimdir?

Ali Kınık Kimdir?