Konut satışı durdu

 ATSO Başkanı Çetin, TÜİK tarafından açıklanan konut satış verilerine göre temmuz ayında 107 bin 785, Ocak-Temmuz döneminde ise 660 bin 595 konut satışı gerçekleştiğini, Türkiye genelinde Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53, Ocak-Temmuz döneminde ise yüzde 22,7 düşüş yaşanmasına dikkat çekti. ATSO Başkanı Çetin şöyle konuştu:

“Batı Akdeniz Bölgesi illerine baktığımızda Antalya’da Temmuz ayında 4894, Isparta’da 574, Burdur’da ise 234 konut satışı gerçekleşti. Bu verilere göre geçen yılın aynı ayına göre göre Antalya’da yüzde 40,4, Burdur’da yüzde 57,6, Isparta’da ise yüzde 47, Ocak-Temmuz dönemine göre ise sırasıyla yüzde 21,9, yüzde 33 ve yüzde 26,1 düşüş kaydedilmiştir.”

Türkiye geneli konut satışlarında Antalya’nın İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından dördüncü sırada yer aldığını belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Yaşanan bu düşüşte yüksek konut faizi oranlarının etkisi ile ipotekli satışlardaki dramatik azalmanın payının olduğu açıktır. Halkın gelir artışının enflasyonun altında kalması konut alım gücünü de önemli ölçüde düşürmüştür. Nitekim verilere baktığımızda Temmuz ayında Türkiye genelinde ipotekli satışlarda yüzde 84,3, Antalya’da ise yüzde 78,6’lık düşüşler görmekteyiz” dedi.

YÜKSEK FAİZ EV HAYALİNİ ERTELEDİ

İpotekli satışlara da değinen ATSO Başkanı Çetin, Antalya genelinde Temmuz ayında 809 adet ipotekli konut satışı gerçekleştiğini, bu rakamın toplam konut satışları içerisinde yüzde 16’lık bir paya sahip olduğunu belirtti, “Kredili konut satışı adeta durma noktasına gelmiştir. Konut faizlerindeki yüksek seyir, vatandaşın ev sahibi olma hayallerini ertelemesine neden olurken sektör için de önemli bir daralma riski oluşturuyor” diye konuştu.

YABANCIYA KONUT SATIŞINDA TEMMUZ REKORU

“Yabancıya konut satışında ise yeni rekorlar kırılmaya devam ediyor” diyen ATSO Başkanı Davut Çetin, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye genelinde 4495, Antalya’da ise 931 ile Temmuz ayı rekoru kırıldığını görüyoruz. Yabancıya konut satışı bir önceki yılın aynı ayına göre Türkiye genelinde yüzde 64, Antalya’da ise yüzde 51,4 artmıştır. Antalya, İstanbul’un ardından yabancıya en çok satışın yapıldığı il olma özelliğini korumaya devam etmektedir. Bu veriler temmuz ayında Antalya’da satılan konutların yüzde 19’unun, kabaca her 5 konuttan birisinin yabancıya satıldığını söylüyor. Ülkemizin turizm merkezi olan Antalya, yabancıya konut satışında da cazibe unsuru olmaya devam etmektedir.”

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Tolga Turan kimdir? xtolgaturan kimdir? Tolga Turan ile yaptığımız röportajın tüm detayları!

Burcu Kuru kimdir? burcucum kimdir? İşte beklenen röportaj!