Sürekli baş ağrısı neden olur, nasıl geçer?

Sürekli baş ağrısı genellikle stres ve kaygı bozukluğundan meydana gelebilmektedir. Lakin bununla birlikte sürekli baş ağrısı neden olur? Sorusunun aslında birçok cevabı vardır. Bununla birlikte sürekli baş ağrısı ve halsizlik birlikte seyreden durumlardır. Dolayısıyla sürekli baş ağrısına ne iyi gelir? Sorusunun cevabını sizler için kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Bakterilerin neden olduğu hastalıklar

Sürekli bir baş ağrısının birkaç nedeni olabilir, en yaygın olanı yorgunluk, stres, endişe veya kaygıdır. Örneğin başın ön, sağ ya da sol gibi belirli bir bölgesinde ortaya çıkan sürekli bir baş ağrısı genellikle migrenle bağlantılıyken, baş dönmesine eşlik eden bir baş ağrısı migren belirtisi olabilir. 

Bununla birlikte, baş ağrısı grip, görme sorunları veya hormonal değişiklikler gibi bazı sağlık sorunlarıyla da ilişkili olabilir ve bu nedenle çok şiddetli olduğunda veya kaybolması 3 günden fazla sürdüğünde doktora başvurmanız önerilir. Genel olarak, olası nedeni belirlemek ve uygun tedaviyi başlatmak için. 

Sürekli meydana gelen baş ağrısının nedenleri şunlardır:

Aşırı ısı, hafif dehidrasyona neden olur ve başta bulunanlar da dahil olmak üzere kan damarlarının genişlemesine neden olarak baş ağrısına neden olur. Aynı şekilde aşırı soğukta başta baş ağrısı yapabilmektedir.

Örneğin astigmat, hipermetrop ve miyop gibi görme sorunları, kişinin bir şeyleri görmek için gözlerini yormasına neden olduğu için özellikle çocuklarda baş ağrısına neden olabilir. 

Stres veya kaygı durumlarında, kişi genellikle düzgün uyuyamaz ve sürekli aktif bir zihne sahiptir, bu da bazı durumlarda konsantrasyonu bozar. Yorgun vücut ve zihin, vücudun rahatlama girişimi olarak yorumlanabilecek baş ağrısını tercih eder.

Bazı insanlarda, örneğin kahve, alkolsüz içecekler ve çikolata gibi uyarıcı yiyeceklerin tüketimi baş ağrısına neden olabilir. Öte yandan kişi yemek yemediğinde yani oruç tuttuğunda hipoglisemi olduğu için sürekli baş ağrısına da neden olabilir.

Örneğin, soğuk algınlığı, sinüzit ve dang humması gibi bazı sağlık sorunları, klinik bir belirti olarak sürekli bir baş ağrısına sahip olabilir ve bu genellikle hastalık düzeldikçe ortadan kalkar.

Bruksizm, çene ekleminin pozisyonunu değiştirebilen ve her gün baş ağrısına neden olabilen, geceleri istemsiz olarak dişlerinizi sıkma veya birbirine sürtme eylemidir.

Özellikle PMS’de ve hamilelik sırasında kanda dolaşan hormon konsantrasyonundaki değişiklikler de baş ağrısına neden olabilir.

Her gün meydana gelen baş ağrısını hafifletmek için bir seçenek kafa masajı yapmaktır. Masaja ek olarak, günlük baş ağrılarını gidermek için aşağıdakiler gibi başka stratejiler de benimsenebilir:

Baş ağrısının nedeni ne olursa olsun, baş ağrısını daha da kötüleştirebileceği için 3 günden fazla ağrı kesici alınması önerilmez. Bununla birlikte yeterli beslenme de çok önemlidir çünkü bazı gıdalar baş ağrılarını önlemeye yardımcı olur.

5 günden fazla her gün baş ağrısı olduğunda pratisyen hekime veya nöroloğa gitmeniz önerilir. Örneğin görme değişiklikleri veya denge kaybı gibi başka semptomların olup olmadığını değerlendirmek önemlidir.

Doktor, bireyin genel sağlık durumu hakkında birkaç soru sorabilir ve baş ağrısının nedenini veya örneğin bir migrene tekabül edip etmediğini belirlemek için testler isteyebilir ve ardından baş ağrısının nasıl giderileceği ve çözüleceği konusunda rehberlik edebilir.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Küme tipi baş ağrısı neden olur, evde nasıl geçer?

Baş ağrısı evde nasıl geçer, en hızlı nasıl geçer?